+90 212 945 49 00
03 Aralık 2020
B2B E Ticaret
Barış Dur
| Blog
B2B E Ticaret

B2B E ticaret Nedir?

Günümüzde üreticiden tüketiciye yönelik b2c e-ticaret kadar popüler olan bir e-ticaret modeli daha varsa o da b2b e-ticaret modelidir. İngilizce adı business to business ( firmadan firmaya ) olan bu e-ticaret modelinde nihai tüketiciye satış yapılmamakta, üretici ve satış kanalları arasındaki satış gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde de yaygın olarak kullanılan bu e-ticaret modeli, firmalar arasında süregelen ticaretin daha pratik, hızlı ve sorunsuz yürütülmesine de olanak tanımaktadır. 

B2B E ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Belki de en temelde ihtiyacınız olan şey, kurmak istediğiniz bu yeni iş için ayırmanız gereken vakit ve harcayacağınız emek. Her iş kolunda olduğu gibi b2b e-ticaret için de bu ikiliden bolca harcamanız gerekiyor. Kurulum öncesi doğru planlama, kurulum aşaması ve sonrasında tutundurma süreciyle beraber sırasıyla emeklemeli, yürümeli ve koşmalısınız...

Online Satış Sitesi Kurmak İsteyenler Nereden Başlamalıdır?

Ürün ve markanıza uygun bir alan adı alarak işe başlamalısınız. B2B e-ticaret için doğru isim, marka tanınırlığı açısından çok önemlidir. Bununla beraber aslında işin omurgasını oluşturan e-ticaret yazılımı konusunda tam bir araştırma yapmalı, sunduğu hizmetlerle yönetimin sorumluluklarını önemli ölçüde azaltabilen bir b2b e-ticaret yazılımı tercih etmelisiniz. Bu ikisini edindiğinizde aslında online satış için gereken alt yapıya da sahip olursunuz. Sonrası ürünlerin sisteme girişi, tedarik ve lojistik operasyonlarının sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için gereken önlemlerin alınması ve satış... Kısa bir uyarı yapmakta fayda var. Dijital dünyada ticaret yapacaksanız, satış ve ödeme alt yapınızın güvenliği ile ilgilenmeniz gerekir. Güvenli olmayan bir alt yapı müşteri ve para kaybına sebep olurken aynı zamanda sizi nahoş yasal sorunlarla da baş başa bırakabilir.

Yurt Dışına Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Analizlerle hedef pazarınızı belirlemek ve organizasyonunuzu ona göre şekillendirmelisiniz. Yine mevcut ülkedeki rakip firmaları araştırmak, tüketicilerin ürünlerinizin muadili ürünlere yaklaşımını öğrenmek, fiyat durumu ve pazarın geleceği ile ilgili çeşitli analizler de faydalı olacaktır. Yasal mevzuatlar gereği bazı ülkeler bazı ürünleri kabul etmezken, bazı ülkelerde o ürüne çeşitli teşvikler bulunabilir. Ödeme ve lojistik gibi konuları da doğru planlamalı, o ülkeye gönderim yaparken hangi lojistik firmasını kullanacağınızı doğru tahlil etmelisiniz. Günümüzde ödeme sistemleri bir hayli geliştiği için, kredi kartı ile b2b e-ticaret siteniz üzerinden ödemeyi kolayca alabilirsiniz. 

Stoksuz Online E ticaret Satış  Nasıl Yapılır?

Normal şartlarda e-ticaret denince satışı yapılan ürünlerin satıcının deposunda stoklanması ve satışı gerçekleştirilen ürünün depodan alıcıya gönderilmesi şeklinde bir süreç beklenir. Günümüzde ise e-ticaret farklı bir yöne evrilmiştir. Öyle ki e-ticaret şirketleri artık ürünlerini depolarında tutmak yerine, üreticinin deposunda tutmaktadır. Süreci kısaca açıklamak gerekirse; e-ticaret sitesinde satışa sunulan ürün satıldığında alıcıya ait bilgiler üreticiye bildirilerek ürünün gönderimi sağlanır. E-ticaret şirketi ise sadece ürünün bedelini üreticinin hesabına yatırır. Bu sayede sermaye, depolama maliyeti gibi maliyetlerden de kaçınmış olur. Bununla beraber yaşanabilecek olumsuzluklar da olabilir. Satışını gerçekleştirdiğiniz bir ürünün anlık olarak üreticinin stoklarında yer almıyor olması, üretimle ilgili sorunlar, üreticinin ürünü zamanında göndermemesi ve lojistik sorunları gibi sorunlarla karşılaşılabilir. 

Trizbi b2b e-ticaret çözümü ile b2b e-ticaret yapmak isteyen şirketlerin tüm ihtiyaçlarına cevap veren bir yapı sunulmaktadır. İçerdiği hizmetler ile komple bir çözüm olarak kullanılabildiği gibi, bu işi hiç bilmeyen kişilerin bile kolayca adapte olabileceği ve b2b e-ticaret modelinde satış yapabileceği bir yapıyı da beraberinde hizmetinize sunmaktadır.